Sprievod tradične začína v piatok 6.9.2024 o 19:00. Sprievod bude formovaný na ul. Trate mládeže a následne prejde ulicami Drevená, Križovatka, Dolná, Kammerhofská, A. Kmeťa, Radničné námestie so zakončením na začiatku ulice Andreja Sládkoviča v centre mesta. Predpokladaný príchod Salamandrového sprievodu do centra mesta je medzi 20:00 – 20:30, záver očakávame o 21:00.

UPOZORNENIE:
Pred Salamandrovým sprievodom sa pohybuje „banícky predvoj“, sprievod baníckych a hutníckych miest, spolkov a inštitúcií. Vplyvom aktívneho hrania počas sprievodu vznikajú medzery.

Pôvod dnešného sprievodu, ktorý je súčasťou mestských slávností a osláv Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov, nájdeme v slávnej Baníckej akadémii. Tú založila Mária Terézia v roku 1762. Ako prvá vysoká škola technického zamerania na svete 150 rokov vychovávala špičkových odborníkov. Akadémia viackrát zmenila názov i vyučovací jazyk, jej odkaz, tradície a duchovný vplyv sú stále živé.

Poslucháčov akadémie boli v Štiavnici stovky, študovali a užívali si študentský život. Míňali tu nemalé peniaze a zabávali mesto. Veselé sprievody akademikov v maskách sa konali pri viacerých príležitostiach akými boli fašiangy, valetantské sprievody či prijímanie nových členov do študentskej obce. Vážnym sprievodom bol Salamander, sprievod s kahancami a fakľami sa konal pri významných príležitostiach akademickej obce. Sprievod prechádzal mestom za tmy, kedy osvetlený prechádzal z jednej strany ulice na druhú a pripomínal tak pohyb salamandry. Kritickým rokom pre sprievody v Štiavnici bol rok 1919. Akadémia bola premiestnená do Šoprone a s ňou prišlo mesto o akademikov a bohatý kultúrny život.

Banskoštiavnický salamander pri príležitosti nového sviatku „Baníckeho dňa“ prvýkrát prešiel ulicami Štiavnice v roku 1934. Vznikol spojením viacerých sprievodov, na ktoré bol mestský život ešte v 19. storočí bohatý. Cieľom bolo povznesenie mesta a snaha o zviditeľnenie baníctva v ťažkom období. Nájdeme v ňom vážny banícky kahancový/fakľový pochod – Salamander, ale aj veselé a ironizujúce prvky študentských sprievodov, ktoré vznikli z pôvodných fašiangových sprievodov. Charakter a obsadenie sprievodu sa vyvíjali a menili. K sprievodu sa pridružili sprievodné podujatia a bohatý kultúrny program s jarmokom, ktoré spolu tvoria najdôležitejšie podujatie Banskej Štiavnice, Salamandrové dni.

Dnešný sprievod sprítomňuje významné obdobia, udalosti a osobnosti nielen zo života banskoštiavnických akademikov, ale aj z nadmieru bohatej minulosti mesta. Dnešnú podobu sprievod získal v roku 1988 pod režijným vedením Ing. Dalmy Štepánekovej, ktorej sa stal Salamandrový sprievod súčasťou života.  V sprievode nevystupujú profesionálni herci, ale dobrovoľníci z radov študentov i obyvateľov mesta, ktorým patrí veľká vďaka všetkých divákov. Na verejnosť čaká jedinečný Salamandrový sprievod (piatok, 6. septembra 2024), ktorého súčasťou bude 450 kostýmovaných postáv v 56 obrazoch, zobrazujúcich mestský život v Banskej Štiavnice. Salamandrový sprievod je súčasťou Reprezentatívneho nehmotného kultúrneho dedičstva SR.

 

Príspevok Salamandrový sprievod je zobrazený ako prvý na Supervulkán Štiavnica.

↑ Hore