Na 4. ročníku festivalu n:ear sa po prvýkrát uskutoční workshop voľnej improvizácie, ktorý povedie slovenská klaviristka a improvizátorka Erika Coyle a maďarský improvizátor a skladateľ Ernő Zoltán Rubik.
Prihlásiť sa môžete do 28. marca cez prihlasovací formulár nižšie. Kapacita workshopu je obmedzená.

Prihlasovanie: http://tinyurl.com/4ussy2av

Kto sa môže prihlásiť?
Na workshop sa môže prihlásiť každý – bez ohľadu na skúsenosti s voľnou improvizáciou, na hudobné vzdelanie a vek. Dôležitými faktormi pre prihlásených sú: otvorenosť otvárať sa, učiť sa nové veci, hrať sa, spolupracovať a tvoriť. Taktiež sa môžu prihlásiť hudobní profesionáli, ktorí sa chcú zlepšovať, (od)naučiť, vyskúšať iné a nové prístupy.

Kedy a kde?
Workshop prebehne v Banskej Štiavnici od 16. do 19. júla a bude prebiehať v dvoch fázach (doobedu – poobede). Účastníci workshopu spolu s lektormi vytvoria spoločný n:ear ansámbel a vystúpia na festivale v piatok 19. júla.

Účastnícky poplatok:
Poplatok za štvordňový workshop je 50 EUR. V cene workshopu je zahrnutá aj permanentka na festival n:ear. Detailné informácie ohľadom platby workshopu pošleme vybraným účastníkom začiatkom apríla.

Čo si musíte zabezpečiť sami:
Ubytovanie a stravu na tri dni a tri noci.

O lektoroch:

 • Ernő Zoltán RUBIK je maďarský klavirista, skladateľ a tanečník. Vo svojich dielach skúma interakciu medzi publikom a interpretom, improvizáciou a kompozíciou, hudbou a fyzickým výkonom. Inšpirovaný skúsenosťami z divadelných a tanečných projektov rád „hackuje“ koncertnú situáciu skúmaním jej divadelných aspektov. Ako rozšírenie svojho nástroja používa preparácie, flautu alebo melodiku.
  Pracuje s rozšírenými vokálnymi technikami a zborovou improvizáciou (so zborom Soharóza), v experimentálnom kontexte využíva beatbox. Od roku 2016 je zakladajúcim členom Budapest Improvisers Orchestra a je taktiež spoluzakladateľom a kurátorom budapeštianskej série koncertov improvizačnej hudby JAZZAJ. Organizuje improvizačné workshopy, v ktorých hudba a pohyb hrajú rovnocennú úlohu (Space-time-jam, JazzaJ MŰHELY). Študoval kompozíciu na Hudobnej akadémii Ferenca Liszta.
  Ernő o svojom plánovanom workshope hovorí nasledovné:

  „Náš každodenný život je plný improvizácie. Keď sa rozprávame so susedom, bežíme po ulici na autobus, skáčeme s deťmi na posteli alebo jednoducho varíme obed z náhodných surovín, ktoré máme doma. Keď sa však ocitneme na javisku uprostred pozornosti, môžeme stratiť prirodzený tok a cítiť sa zaseknutí.“

  Na našom workshope budeme využívať pozornosť ako zdroj energie. Rovnako ako gravitácia môže slúžiť ako sila na nájdenie pevnej pôdy, z ktorej môžeme vychádzať, ale výzvou je zároveň udržať spojenie s naším autentickým ja. Namiesto toho, aby sme sa snažili hrať tie „správne“ tóny, sa budeme snažiť byť prítomní so svojím plným ja. K zaostreniu našich zmyslov na najjemnejšie detaily načasovania a priestoru nám pomôže práca na konkrétnom mieste. Uvedomovanie si kompozičných stratégii pomôže pri jasných rozhodnutiach. Vytvorenie bezpečného priestoru tým, že zanecháme posudzovanie, nám umožní riskovať (fyziologicky alebo esteticky) a prekvapiť – dokonca aj samých seba. Našim hlavným nástrojom bude zvedavosť – ktorá nás privedie späť k prirodzenému toku hravosti.
  Tento workshop je určený pre každého, kto by chcel praktizovať improvizovanú hudbu, tanec – alebo oboje!

 • Erika Coyle je učiteľka, klaviristka a improvizátorka. Ukončila doktorandské štúdium na Komenského Univerzite dizertačnou prácou ,,Grafické partitúry v hudobnej edukácii na primárnom stupni vzdelávania na Slovensku“. Vo svojej pedagogickej praxi na základnej škole Narnia sa zameriava na implementáciu súčasného umenia, kreatívnych úloh a inovatívnych metód do hudobného vzdelávania. Pracovala v medzinárodnom vzdelávacom programe Superar a v súčasnosti pôsobí ako lektorka vo vzdelávacom programe Šťastné deti.
  V roku 2021 sa ako performerka a improvizátorka zúčastnila rezidenčného pobytu v Reykjavíku na Islande. Ako improvizátorka a hudobníčka hrala vo Veni Academy, Veni ensemble, SWAG ensemble, Bratislavskom Improvizačnom Orchestri a ako performerka a zakladateľka pôsobila v Experimental Ensemble Bratislava.

Príspevok N:EAR: Hudobný workshop je zobrazený ako prvý na Supervulkán Štiavnica.

↑ Hore