Pozývame Vás na
Bez opony | Without a curtain | Erik Sikora
1.3., piatok, o 18:00 hod.
moderátor: Omar Mirza
Schemnitz Gallery, Andreja Sládkoviča 53/2, Banská Štiavnica
Vzdelávací projekt Bez opony | Without a curtain predstavuje cyklus moderovaných prezentácií tvorby slovenských umelcov a umelkýň v Galérii Schemnitz v Banskej Štiavnici. Ich mená a tvorbu poznajú mnohí. No ich osobnosť, príbehy, skúsenosti a postoje málokto. Zvyčajne sú ukryté za “oponou“. Aby sme vedeli správne rozumieť dielam a pochopiť pohnútky autorov, moderátormi sú významní slovenskí kurátori, teoretici a kritici umenia, ktorí sa nám ich pomôžu poodhaliť.
Erik Sikora – umelec s veľkým DŽ
Erik Sikora (* 1986, Košice) je neochvejný multimediálny vizuálny umelec, youtuber, pesničkár, hrozprávkar, mrakár a mesiačikár, popeínový junkie, amatérsky botanik, laický biológ, hobby lingvista, odborník na hlásku dž, doktor umenia, pedagóg, štvornásobný otec a jednonásobný manžel. Študoval grafiku na Škole úžitkového výtvarníctva v Košiciach (2001 – 2005) a všetky možné intermediálne ateliéry na Akadémii výtvarných umení v Prahe (2005 –
2011). Po návrate do Košíc si spravil doktorát na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach v Ateliéri slobodnej kreativity 3D, kde momentálne pôsobí ako pedagóg v Ateliéri fotografie a nových médií. Predtým učil na strednej filmovej škole. V roku 2019 sa stal
laureátom Ceny Oskára Čepana. Žije a tvorí vždy a všade, prevažne však v obci Vyšný Klátov, na ktorú v roku 2010 dopadol výnimočný meteorit Košice.
Erik Sikora robí tzv. DIY videá vhodné na youtube aj do galérie, hudbu pre deti aj postdeti a performatívne prednášky pre všetkých a o všeličom – najmä o príbehoch, ktoré píše život sám.
Vyskúšal si už aj audioprechádzky, audiosochy a digitálne obrazy zhmotňované laserom. Momentálne pracuje na výskume slovenskej angličtiny s prepojením na potato pop. V rámci improvizovaného prednáškovo-zážitkovo-prezentačného večera Bez opony moderovaného kurátorom Omarom Mirzom predstaví svoju aktuálnu aj neaktuálnu tvorbu, povie, čo už bolo napísané a prezradí to, čo ešte nebolo videné. A možno príde aj Džumelec!
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Príspevok Vernisáž výstavy: Bez opony: Erik Sikora je zobrazený ako prvý na Supervulkán Štiavnica.

↑ Hore